Biedna wątroba cz.1.

Wątroba jest jedynym narządem, który potrafi sam się regenerować. Niestety, zła dieta i szkodliwe nałogi znacznie tę zdolność ograniczają. I przychodzi czas, kiedy wątroba zaczyna szwankować, a to odbija się na naszym zdrowiu. Trzeba ją wtedy wspomóc – zrobić detoks, by oczyścić z toksyn, a znów będzie pracowała bez zarzutu. Jak oczyścić powiększoną wątrobę?

liver in hand
liver in hand

Wątroba nie boli, bo nie jest unerwiona, ale gdy jest obciążana byle jakim jedzeniem, truciznami z papierosów czy alkoholem – powiększa się. Powiększona wątroba rozciąga otaczająca ją torebka (błona otrzewnowa) i uciska sąsiadujące z nią jelita oraz żołądek. Stąd przykre uczucie kłucia w boku i rozpierania pod żebrami. To pierwszy znak, że wątroba  sobie nie może już radzić.

4ff8b2c5061d1c5705192173bdc2a3df

Wątroba jest naszą fabryką, magazynem i filtrem

Wątroba to pracująca bez wytchnienia fabryka. W niej odbywa się przemiana składników dostarczonych z pożywieniem. Uzyskuje się z nich niezbędne do życia związki. Np. białka rozkładane są na aminokwasy, które stanowią budulec dla wszystkich tkanek, a także zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, np. właściwe krzepnięcie krwi. Do wątroby trafia też tłuszcz. Znaczna jego część zostaje przetworzona na lipoproteiny i cholesterol, z którego produkowana jest żółć. Bez niej nie byłoby możliwe trawienie tłuszczów oraz wchłanianie przez organizm rozpuszczalnych w nim witamin.

1420104721_by_coffin_500

Glukoza – podstawowe paliwo dla komórek naszego ciała – zostaje w wątrobie zagęszczona i przetworzona na glikogen. Gdy organizm odczuwa braki energetyczne, zmagazynowany w wątrobie glikogen jest rozkładany, powstaje z niego glukoza, która trafia do krwi i staje się źródłem energii. Obok glikogenu w wątrobie przechowywane jest inne zapasowe paliwo: tłuszcz. Tu też gromadzone są witaminy A, D, B12 i żelazo. Wszystkie te substancje w odpowiednim czasie są uwalniane do krwi, tak by dotarły do komórek. Przez wątrobę przechodzą także wszystkie toksyny, zarówno te dostarczane z zewnątrz, jak i produkowane przez organizm. Jest ona zanieczyszczana „odpadami” pochodzącymi z żywności, leków i bakterii oraz tymi hormonami, które są wydzielane w nadmiarze przez organizm. Co pewien czas trzeba więc zrobić generalne porządki, żeby wątrobę oczyścić i odciążyć. Warto wracać do nich przynajmniej raz w roku.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/powiekszona-watroba-zrob-jej-detoks-dieta-odtruwajaca-watrobe_39225.html

About

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *