Jakie błędy popełniamy, chcąc zmotywować się do odchudzania….

Lato przed nami, z dnia na dzień coraz do niego bliżej. Wiele z nas na początku wiosny chce się odchudzać. Niestety, zdecydowana większość prób odchudzania kończy się porażką. Dzieje się tak ze względu na brak wystarczającej motywacji. W jaki sposób skutecznie zmotywować się do odchudzania i wyglądać tak jak by się tego chciało!

a-sleeping-summer-puppy

Błąd nr.1: Działanie bez konkretnego planu. Syndrom tzw. “słomianego zapału”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 
Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów, przez osoby odchudzające się. Schemat działania jest zawsze bardzo podobny: dowiadujemy się o cudownej diecie przeczytanej w gazecie lub otrzymujemy rewelacyjny sposób na zrzucenie kilku kilogramów zasłyszany od sąsiadki. Na początku pozornie towarzyszy nam ogromna dawka motywacji, jednak po kilku dniach stan ten opada, kończąc się zazwyczaj fiaskiem. Mamy tutaj do czynienia z klasycznym syndromem tzw. “słomianego zapału”, który towarzyszy niemalże każdemu, kto nie opracuje konkretnego planu działania krok po kroku.

 

Rada 1: Na podstawie wiedzy i doświadczeń ustal konkretny plan działania.

Powinnaś odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

plan

  • Ile chcę schudnąć? – to pytanie jest najważniejsze jakie należy sobie zadać przed rozpoczęciem procesu odchudzania. Czy ma być to 3kg ,5kg czy 7 kg?
  • Jak chcę wyglądać?
  • Ile centymetrów w pasie chcę mieć mniej?
  • Jakie posiłki będę spożywać?
  • W które konkretnie dni będę robić zakupy?

Z pozoru zapisywanie takich informacji wydaje się nieistotne, jednak z czasem uświadomisz sobie, że podążając według ściśle określonego harmonogramu osiągniesz każdy cel. Im bardziej sprecyzujesz swój plan działania tym masz większe szanse na powodzenie!

Błąd 2: Brak przekonania co do tego, czy chcemy się odchudzać.

BRIDGET JONES: THE EDGE OF REASON (2004) RENEE ZELLWEGER FILM CODE: AFA-04-BJE 042 ABSOLUTE FILM ARCHIVE
Bardzo dużo osób chce się odchudzać, ale nie jest co do tego w 100% przekonana. Motywacja nie rozpali się sama, jeżeli my sami nie będziemy pożądać zgrabnej sylwetki ze wszystkich sił. Często dwudniowy słomiany zapał kończy się wymówkami w stylu “W zasadzie to nie muszę szczupło wyglądać” czy “Nie mam na to czasu”. Jeżeli chcesz na prawdę schudnąć, takie wymówki oznaczają żółte światło ostrzegawcze.

Rada 2: Wzbudź w sobie potrzebę bycia szczupłą.

f3ca6750-cbe8-4282-a825-5f73595efbe8
Musisz naprawdę pragnąć tego, aby schudnąć. Stań przed lustrem, obserwuj swoje ciało i powiedz: “Za miesiąc tych 5 kilogramów tłuszczu nie będzie” Jeżeli chcesz być pełna energii i zmotywowana, musisz wzbudzić w sobie ogromną potrzebę schudnięcia. Wyobrażaj sobie siebie jak będziesz wyglądać kiedy już zrzucisz kilka kilogramów, wyjmij stare ubrania z szafy i powiedz sobie: “Za kilka tygodni się w nie zmieszczę”.

Błąd 3: Zakładanie z góry, że nasi znajomi będą przeciwko nam

smiech-znajomi-8cdf35a48292699ca,641,0,0,0
Bardzo często zdarza się tak, że nie informujemy swoich znajomych o tym, że przeszliśmy na dietę. Znajomi nie wiedząc o tym, że drastycznie zmieniliśmy swoje nawyki żywieniowe czasem przez przypadek będą częstować posiłkami, których jeść nie powinnaś. Zakomunikowanie bliskim, jest ważne żeby nie ulec pokusie zjedzenia przysłowiowego kawałka ciasta.

Rada 3: Powiedz najbliższym o Twoich planach.


Twój mąż, dzieci, przyjaciółki czy koleżanki nie mogą Cię ograniczać. Wręcz przeciwnie! Mówiąc im w odpowiedni sposób o Twoich zamiarach wzbudzisz sobie wielką energię do działania. Poproś męża, aby nie kupował Ci przez ten czas żadnych słodyczy i wspierał Cię emocjonalnie podczas całego procesu. Twoje koleżanki również powinny Cię wspierać i wierzyć w Twoje siły. Mówiąc najbardziej zaufanym osobom o Twoich planach wzbudzisz w sobie potrzebę bycia konsekwentną – zrobi Ci się źle, jeśli Twoje plany odchudzania skończą się na samym mówieniu.

Błąd 4: Działanie samodzielnie.

3750302_wesprzyj-sie-na-mnie---kiedy-brak-ci-sil---bede-twoim-przyjacielem---pomoge-ci-przetrwac----bo-nie-potrwa-dlugo---nim-ja-sam-bede-potrzebowal----kogos-jako-wsparcia
Samodzielne odchudzanie – chociaż jest niezwykle szlachetnym przedsięwzięciem, może zakończyć się fiaskiem. Czasem jest tak, że nasza motywacja gaśnie z dnia na dzień i działając samotnie łatwo możemy się poddać. Odnajdując osoby, które również się odchudzają stworzysz swoisty efekt synergii – będziecie motywować się wzajemnie.

Rada 4: Znajdź osoby, które też się odchudzają.

Korzystając z forum Vitalia.pl odszukaj osoby, które tak jak Ty chcą zrzucić kilka kilogramów. Uczestnicząc w życiu forum czujesz, że nie jesteś sama. Forum daje wiele korzyści. Przede wszystkim być uda Ci się nawiązać nowe znajomości, dzięki którym zyskasz nową motywację do działania.

Błąd 5: Brak konsekwencji działania

Bardzo wiele deklaracji przejścia na dietę czy regularnych ćwiczeń kończy się… na samych deklaracjach. Nawet najlepszy plan działania, perfekcyjnie dobrana dieta i opracowany harmonogram ćwiczeń nie pomoże, jeżeli nie będziemy działać konsekwentnie. Za słowami muszą iść czyny, jeżeli chcemy osiągnąć sukces.

Rada 5: Jeżeli chcesz schudnąć, podejdź do tego na poważnie.

Pozornie ta rada wydaje się być banalna, aczkolwiek wiele osób nie podchodzi poważnie do procesu odchudzania. Takie osoby są zdania, że jeśli schudną to dobrze, a jeśli nie to też również jest OK. Jeżeli zależy Ci na konkretnych, mierzalnych wynikach działaj konsekwentnie. Każdy kto ma idealną sylwetkę włożył w to masę pracy. Niestety, nic na tym świecie nie ma za darmo więc jeżeli naprawdę marzysz o szczupłej figurze na lato – działaj! Nie poddawaj się a z pewnością osiągniesz sukces.

About

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *